а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расмева

расмеваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. расмее
Албански: qesh
2. (се расмее)
Албански: qeshet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи