а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расмеан

расмеаниот
Вид збор: Придавка
Што е насмеан, радосен, расположен во поголема мера.
Англиски: laughing
Примери:
расмеано лице
расмеани девојки
Изведенки
1. расмеано прил.
Насмеано, расположено, прави нешто низ смеа.
Пример: Зборува расмеано.
2. расмеаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи