а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раслои

раслојат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Раздели, издели на слоеви нешто што е составено од повеќе слоеви.
Англиски: separate Албански: ndaj palë-palë
Примери:
Тој ги раслои одделните примероци од овие растенија.
2. Подели, издели посебни социјални, имотни, статусни групи, слоеви во општеството.
Англиски: divide Албански: ndaj
Примери:
Окупацијата го раслои населението.
3. (се раслои) Се раздели по некој суштествен признак.
Англиски: separate Албански: ndaj, veçoj
Примери:
Се раслои општеството на класи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи