а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскуќи

раскуќат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Запусти, растури куќа со лошо стопанисување.
Албански: prish shtëpinë
Примери:
Куќата си ја раскуќил.
2. (се раскуќи) се запусти
Албански: shkretoj
Примери:
Куќата ми се раскуќи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи