а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскусури

раскусурат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Раздолжи некого, ослободи од некаков долг со целосно плаќање, израмни нечија сметка.
Англиски: pay off
Примери:
Таа го раскусурила мажот, плаќајќи го целиот негов долг.
2. (се раскусури) Се раздолжи со некого, стане целосно раздолжен, израмни сметки со некого.
Англиски: pay off
Примери:
Тие се раскусурија по два месеца.
Изведенки
1. раскусурува несв.
(се) раскусуруваат
2. раскусурување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи