а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскупи

раскупат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искупи сѐ што има за продавање, со купување разграба.
Англиски: buy off
Примери:
Ќе ги раскупат сите стоки.
2. (се раскупи) Почне да купува сѐ што треба и не треба.
Примери:
Девојчињата се раскупија по продавниците.
Изведенки
1. раскупува несв.
(се) раскупуваат
2. раскупување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи