а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскуми

раскумат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се откаже од кум или од кума.
Албански: prish kumbarin
Употреба: Разговорно
Примери:
Го раскумил кумот.
2. (се раскуми) Раскине кумство.
Албански: prish kumbarin
Примери:
Се раскумивме со нив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи