а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскубе

раскубат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Кубе нешто или некого со засилен интензитет, повеќе или уште повеќе.
Примери:
Таа ја раскуба за косата.
Тој си ја раскуба кошулата.
Баба ми ги раскуба пердувите на кокошката.
2. (се раскубе) Се кубе, кубе коса и сл.
Примери:
Таа се раскуба за коса.
Изведенки
1. раскубува несв.
(се) раскубуваат
2. раскубување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи