а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскрчми

раскрчмат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Потроши до крај се што има (имот, пари).
Англиски: squander Албански: shkapërderdhës
Примери:
Ние ги раскрчмивме парите.
2. (се раскрчми) Се раздели, се подели на слоеви.
Албански: ndahet në shtresa
Примери:
Богатството се раскрчми.
Изведенки
1. раскрчмува несв.
(се) раскрчмуваат
2. раскрчмување ср.
(глаг. им.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи