а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскрцка

раскрцкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да крцка зачестено, засилено.
Англиски: grind
Примери:
Таа ги раскрцка забите.
Ги раскрцкаа оревите.
Изведенки
раскрца св.
раскрцаат
раскрцка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК