а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскрупни

раскрупнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40506
1. Ситни пари ги претвори во банкноти со поголема вредност.
Англиски: change
Примери:
Раскрупни ги металните пари во банкнота од 100 денари.
2. (се раскрупни) Стане крупен, со поголем обем, добие во тежина и во големина.
Англиски: grow
Примери:
Децата се раскрупниле, пораснале.
Девојката се раскрупни по неколку месеци.
Изведенки
раскрупнува несв.
(се) раскрупнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК