а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскрсти

раскрстат; раскрстил; раскрстен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25290
Раскине односи со некого; заврши со нешто, стави крст на нешто.
Англиски: finish off
Примери:
Одамна раскрсти со неа.
Раскрсти и со куќата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК