а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскрои

раскројат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разреже кожа, ткаенина и сл.
Англиски: tailor Албански: pres, qep
Примери:
Ги раскрои кожите.
2. За ѕид, прозорец - разбие, расцепи.
Албански: prish, rrënoj
Примери:
Полека, ќе ја раскроиш вратата.
3. (се раскрои) се разбие
Албански: prishet, shqepet
Примери:
Се раскроил и овој ѕид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК