а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскрка

раскркаат; раскркал; раскркан
Вид збор: Глагол, свршен
1. раскрека
Англиски: crow
Употреба: Зоологија
2. Почне да крка.
Англиски: stuff
Примери:
Гостите се раскркале, сѐ изедоа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК