а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскринка

раскринкаат; раскринкал; раскринкан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35917
1. Открие, разоткрие, изнесе пред јавност нечија незаконска или неморална дејност.
Англиски: unmask
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој го раскринка јавно општествениот криминал.
2. (се раскринка) Себеси се открие јавно, открие некоја своја дејност.
Англиски: unmask
Употреба: Разговорно
Примери:
Се раскринка со своите лаги.
Изведенки
раскринкува несв.
(се) раскринкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК