а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскрили

раскрилат
Вид збор: Глагол, свршен
Отвори, рашири крилја.
Англиски: spread the wings
Примери:
Ќе ги раскрили своите златни крилја.
(нар. поез.) Два девера два црни гаврана/ меѓу ними чавка раскрилена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи