а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскрепости

раскрепостат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ослободи од кметска зависност.
Албански: çliron nga robëria çifçie
Употреба: Историја
2. (се раскрепости) Се ослободи од кметска зависност.
Албански: çlirohet nga varësia kmetore
Употреба: Историја