а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскрви

(се) раскрват
Вид збор: Глагол, свршен
Се тепа, се кара, многу се крви со некого.
Англиски: brawl
Примери:
Тие се раскрвија, не сакаа да се видат.
Изведенки
раскрвува несв.
(се) раскрвуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи