а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскраси

(се) раскрасат
Вид збор: Глагол, свршен
1. разубави
Примери:
Таа ја раскраси просторијата со светилки во разни бои.
2. (се раскраси) Се разубави, стане убав или уште поубав.
Примери:
Девојчињата се раскрасиле, станале вистински убавици.
Изведенки
раскрасува несв.
(се) раскрасуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи