а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскошка

раскошкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да кошка нешто, растури нешто со кошкање засилено, повеќе или уште малку повеќе.
2. (се раскошка) Почне силно да се кошка.
Примери:
Тој се раскошка со соседите.
Децата се раскошкаа.
Изведенки
раскошкува несв.
(се) раскошкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи