а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскошен

раскошна
Вид збор: Придавка
1. Кој се одликува со раскош.
Англиски: luxurious
Примери:
Раскошен живот.
Раскошно издание.
2. Многу убав, прекрасен, кој восхитува.
Англиски: lavish
Примери:
Раскошен пролетен ден.
Раскошни цвеќиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи