а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскоси

(се) раскосија
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да коси
Англиски: mow Албански: fillon të kosit
Употреба: Земјоделство
Примери:
Најпосле и тој се раскоси.
2. се разлути, се разгневи, се насекира
Англиски: annoy Албански: hidhërohem
Примери:
(нар. поез.) Нешто мајка ќе му каже / ама да се не раскосиш.