а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскопча

раскопчаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. откопча, отпетла
Англиски: unbutton Албански: shpërthej, shkopsit
Примери:
Седна, си ја раскопча кошулата
2. (се раскопча) се отпетла
Англиски: unbutton Албански: shpërthrkohem
Примери:
Сите се раскопчаа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи