а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскопне

раскопнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Раскопа, малку раскопа.
Англиски: dig Албански: gërmoj
Употреба: Деминутив
2. За знег, мраз - се стопи се растопи, окопне.
Англиски: dig Албански: shkrihet
Примери:
(нар. поез.) На рид има до три бели снега... а насреде малку раскопнато.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи