а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскопка

раскопкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Раскопа малку или уште малку.
Примери:
Раскопка низ дворот и седна да се одмори.
2. Поттикне силно љубопитство кај себе или кај некого.
Примери:
Мене ме раскопка еден сомнеж во нејзините зборови.
Неговите скапи подароци ја раскопкаа девојката.
Изведенки
раскопкува несв.
раскопкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи