а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскопина

мн. раскопини
Вид збор: Именка, женски род
Раскопување на земјата заради откривање на предмети од постарата култура; местото каде што се изведува таква работа; предмет најден по тој начин.
Англиски: excavation
FlexiMac
 менување на македонски глаголи