а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскопачувач

мн. раскопачувачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што раскопачува.
Примери:
Раскопачувачот направи патека меѓу дрвјата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи