а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскопан

раскопана
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) раскопа
2. Што е копан, ископан, уништен на повеќе места или целиот.
Примери:
раскопан пат
раскопани ѕидови
Изведенки
раскопаност ж.
Пример: раскопаност на улиците
FlexiMac
 менување на македонски глаголи