а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскомоти

раскомотат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20326
1. Симне од некого нешто што го стега - обично облека.
Англиски: relax Албански: liroj, rahatoj
Примери:
Раскомоти го детето, нека си поигра слободно.
2. (се раскомоти) Се смести удобно, се расположи.
Англиски: make himself comfortable Албански: akomodoj
Примери:
Убаво се раскомотивме во новиот стан.
3. (се раскомоти) Симне од себе нешто што се носи во друштво - обично облека.
Англиски: make himself comfortable Албански: lirohem, akomodohem
Примери:
Дојде дома, се раскомоти и фати да чита.