а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскомати

раскоматат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За леб, зелник - распарчи.
Англиски: cut to pieces Албански: coptoj
Примери:
Мајка ми го зеде лебот и го раскомати.
2. За човек, животно - направи на парчиња.
Англиски: cut to pieces Албански: bëj copa copa
Примери:
И тој ќе беше раскоматен само ако не се тргнеше назад.