а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскол

расколот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17121
1. раздор
Англиски: discord Албански: përçarje
2. Верување што е против официјалната црква.
Англиски: schism Албански: përçarje
Употреба: Црковен термин