а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расколне

расколнат, расколни, расколнав, расколнал
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне многу, засилено да колне, проколне многу.
Англиски: swear
Примери:
Старата ги расколна сите, почнувајќи од најблиските.
2. (се расколне) Се колне себеси, се проколнува.
Англиски: condemn
Примери:
Кога ќе ја фати маката, кутрата ќе се расколне.
Изведенки
расколнува несв.
(се) расколнуваат