а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расколеба

расколебаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16665
1. Предизвика сомневање кај некого, неувереност во своите постапки, намери и сл.
Англиски: sway Албански: lëkund
Примери:
Ништо не можеше да го расколеба.
2. (се расколеба) Загуби самоувереност, решителност.
Англиски: waver Албански: luhatet
Примери:
Најпосле и тој се расколеба.