а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскока

(се) раскокат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54062
1. Натера некого да почне да скока.
Англиски: jump Албански: bëj të kërcej
Употреба: Ретко
Примери:
Дојде тој и ги раскока децата.
2. (се раскока) Почне многу да скока.
Англиски: jump Албански: filloj të kërcej
Примери:
Беа се раскокале, пеплишта се креваа.