а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расковниче

мн. расковничиња
Вид збор: Именка, среден род
Според народното верување - растение што отвора клучеви, уништува лоши маѓии, открива скриени богатства и сл.
Изведенки
расковник м.
мн. расковници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи