а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскове

расковат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извади шајки од нешто заковано; ослободи од потков.
Албански: shkep, nxjerr gozhda
Примери:
Веднаш го расковавме сандакот.
Ги расковавте ли коњите?
2. (се раскове) Почне да кова.
Албански: filloj të gozhdoj
Примери:
Се расковал, се расчукал, како да е сам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи