а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расклоца

(се) расклоцат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За животно - почне да клоца многу, зачестено и во голема мера.
Англиски: kick Албански: shkelmon
Примери:
Кога се расклоца коњот, сите избегаа.
2. За човек - почне многу да клоца.
Англиски: kick Албански: shkelmon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се налути детето, се расклоца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи