а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расклопен

расклопениот
Вид збор: Придавка
1. Што е на делови, раздвоен, одделен на составни елементи.
Англиски: disassembled
Примери:
расклопен часовник
расклопена пушка
Во собата има расклопени делови од машината.
2. отворен, подотворен
Англиски: opened
Примери:
расклопена книга
расклопени усни
расклопена школка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи