а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расклонува

(се) расклонуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) расклони
Англиски: branch out
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи