а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расклокоти

(се) расклокотат
Вид збор: Глагол, свршен
За река, поток; за течност - почне да клокоти.
Англиски: glug
FlexiMac
 менување на македонски глаголи