а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расклика

(се) раскликат
Вид збор: Глагол, свршен
За орел и некои птици - почне силно да клика.
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи