а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расклешти

(се) расклештат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне неконтролирано, неумесно да се смее.
Англиски: grin
Примери:
Се ти ќе се расклештиш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи