а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расклацка

расклацкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Клацка многу, зачестено и во голема мера.
Англиски: seesaw
Примери:
Таа го расклацка млекото во шишето.
Мајката ја расклацка лулката.
2. (се расклацка) Почне бргу да се клати, да се ниша.
Англиски: shake
Примери:
Се расклацкала горе-долу, па нема време за ништо.
Детето се расклацка на столот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи