а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскласен

раскласениот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) раскласи
2. Што е класест, што е развиен, исполнет со класје.
Примери:
раскласено жито
раскласени полиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи