а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расклапа

расклапаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да клапа, да се разлабави, да изгуби цврстина меѓу составните делови.
Албански: shpartalloj
Примери:
Многу брзо ја расклапа колава.
2. (се расклапа) Стане лабаво, се разлабави со долга употреба.
Албански: hap, çel
Примери:
Сите прозорци се расклапале.
3. (се расклапа) Почне да клапа многу, зачестено и во голема мера.
Примери:
Тој се расклапал со чевлите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи