а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскине

раскинат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6277
1. Направи на парчиња, растргне.
Англиски: tear apart Албански: copëtoj, shkepë
Примери:
Ја раскинаа ѕверови овцата.
2. За договор, врски - укине, поништи.
Англиски: terminate Албански: përfundoj, prish
Примери:
Го раскинаа договорот.
Ги раскинавме односите.
3. Премори, скине од многу работа.
Англиски: exhaust Албански: rraskapitem, këputem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Го раскинавте од работа.
4. (се раскине) се премори
Англиски: exhaust Албански: rraskapitet
Примери:
Се раскина од работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК