а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскинат

раскинатиот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) раскине
Англиски: torn
2. Што е испокинат, распарчен.
Англиски: torn
Примери:
раскинат ранец
раскината облека
3. прекинат, поништен
Англиски: cancelled
Примери:
раскинат договор
раскината врска
4. Растргнат, зафатен со многу дејности.
Англиски: torn
Употреба: Преносно значење
Примери:
раскинат човек
Изведенки
раскинатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи