а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскилави

раскилават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некој да биде килав, да добие кила.
Англиски: overload Албански: dëkoj, i dëkuem
Примери:
Ќе го раскилавиш детето.
2. Премори од многу работа.
Англиски: exhaust Албански: rraskapit, këpus
Употреба: Преносно значење
Примери:
Доста работевме, нѐ раскилавивте.
3. (се раскилави) Добие кила.
Албански: i dëkuem
Примери:
Многу млад се раскилави.
4. (се раскилави) Се раскине од работа.
Англиски: exhaust Албански: rraskapitem, këputem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се раскилави од работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи