а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскикоти

раскикотат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Натера некого да почне гласно да се смее.
Англиски: giggle Албански: bëj të qesh
Примери:
Голем шегаџија е, ги раскикоти сите.
2. (се раскикоти) Почне многу да се кикоти.
Англиски: giggle Албански: fillon të qeshet shumë
Примери:
Моме ми се раскикоти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи