а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расквичи

(се) расквичат
Вид збор: Глагол, свршен
За куче, прасе – почне силно да квичи.
Англиски: squeak
Употреба: Зоологија
Примери:
Ама се расквичиле кучињава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи